CV - jak je poprawnie napisać?

CV - jak je poprawnie napisać?

Przygotowanie dokumentu, który tak naprawdę będzie nas reprezentował i świadczył o nas samych stanie się łatwiejsze jeśli zastosujemy kilka ważnych wskazówekFot. Fotolia.com

Bywa, że poszukiwanie pracy niektórych z nas mocno stresuje, a za jedno z najtrudniejszych zadań uważamy napisanie swojego CV. Niby wszystko wiemy, bo przecież gdzie chodziliśmy do szkoły i gdzie pracowaliśmy, pamiętamy. A jednak…

Przygotowanie dokumentu, który tak naprawdę będzie nas reprezentował i świadczył o nas samych stanie się łatwiejsze jeśli zastosujemy kilka ważnych wskazówek.  

1. Długość. To nie prawda, że najlepiej kiedy jest krótkie, maksymalnie jednostronicowe! Powinno zawierać najważniejsze informacje o nas, naszym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Jeśli mamy je bogate, to nie zastanawiajmy się o czym nie napisać, żeby zmieścić się na jednej stronie. Trzymajmy się jednak planu na maksymalnie 3 strony pamiętając o tym, że pewnie nie jest to pierwszy i nie ostatni życiorys przeczytany w ciągu jednego dnia przez osoby zajmujące się rekrutacją. 

2. Szata graficzna. Życiorys piszemy jedną czcionką, najlepiej Times New Roman 12. Sprawdźmy też czy nie ma błędów, literówek i „rozjechanego” tekstu. Aby wszystko było czytelne, najlepiej pogrubić nazwy stanowisk, pracowdawców oraz daty zatrudnienia.

3. Dane osobiste. Podajemy imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, a także (dobrowolnie) stan cywilny.

Polecamy także: Jak zarządzać personelem w restauracji?

4. Dane kontaktowe. Wpisujemy adres zamieszkania, numer telefonu, pod którym jesteśmy dostępni oraz adres e-mail. 

Zadbajmy o profesjonalny adres mailowy, najlepiej imię.nazwisko@…. lub i.nazwisko@…. a także ewentualnie o nagranie poczty głosowej w telefonie. Adres mailowy misia@…. cukierek@…. nie wygląda poważnie tak samo jak nasza poczta głosowa z nagraniem dowcipnych fragmentów z seriali telewizyjnych. Pamiętajmy, że to też nasza wizytówka, od której w dużej mierze zależy to, czy ktoś zechce się ponownie z nami skontaktować i zaproponować nam pracę. 

5. Zdjęcie. Oczywiście najlepiej aktualne! W przypadku kucharzy, szefów kuchni - może być zrobione w służbowym kitlu. W przypadku aplikacji na stanowisko kelnera/kelnerki - można załączyć zdjęcie w koszuli. Absolutnie źle wygląda fotografia z wakacji (w bikini), imprezy czy też sprzed 20 lat! I nie jest to żart, bo to się często zdarza! 

6. Doświadczenie zawodowe. Zaczynamy od aktualnego, podając nazwę restauracji, hotelu/miejsca gdzie pracowaliśmy ostatnio, datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę stanowiska oraz zakres obowiązków. 

7. Znajomość języków obcych. Podajemy poziom znajomości oraz ewentualne certyfikaty, jeśli posiadamy. Pamiętać należy o tym, że „zagalopowanie” się w znajomości danego języka może nas potem tylko ośmieszyć, zwłaszcza jeśli trafimy podczas rozmowy o pracę na kogoś z lepszego od nas. 

Polecamy także: "Ty, ile tu da się miesięcznie skubnąć?" 

Oto kilka zasad, które pozwolą nam ustalić nasz poziom komunikacji w języku obcym:

  • Podstawowa – znajomy podstawowe zwroty, jednak nie pozwalają one nam na pisemną ani ustną
  • Komunikatywna – pozwala na prowadzenie prostych rozmów oraz na rozumienie i pisanie prostych tekstów
  • Dobra – daje możliwość swobodnego i poprawnego porozumiewania się w mowie i piśmie 
  • Bardzo dobra – pozwala na swobodne porozumiewanie się w mowie i piśmie na dowolne tematy zarówno z życia codziennego, jak i biznesowego

8. Kursy i szkolenia. Najlepiej zamieścić te, dzięki którym zdobyliśmy dodatkowe umiejętności. Wpisujemy wówczas datę i temat szkolenia (np. Carving)

9. Dodatkowe informacje i zainteresowania. Tutaj możemy zamieścić informację o ew. posiadaniu prawa jazdy (kategoria itd.) oraz krótko opisać co lubimy robić w wolnym czasie. To pozwala potencjalnemu pracodawcy ocenić jaki tryb życia prowadzi kandydat.

Polecamy także: Na jaką umowę liczyć pracując w gastronomii?

Na końcu cv zamieszczamy klauzulę o następującej treści: 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Pamiętajmy, że wysyłając nasze cv e-mailem, warto plik z dokumentem cv (np. pdf) zatytułować naszym imieniem i nazwiskiem np. „CV Marta Kowalska”.

Prawda, że prote? Posiadacze takiej krótkiej listy wskazówek, na pewno mają łatwiej!

Dorota Hanas