Mam talent więc mogę zostać szefem kuchni?

Nie wystarczy po prostu chcieć, trzeba mieć kwalifikacje do wykonywania zawodu szefa kuchni.

Fot. sxc.hu

Większość z nas potrafi cokolwiek ugotować, choćby najprostszą jajecznicę. Umiejętność gotowania jest wspólna dla wielu osób, co nie oznacza, że każda z nich może zostać od razu szefem kuchni. Gotowanie jest postrzegane jako sztuka, która prowadzi do uzyskania dzieła, w postaci przepysznej potrawy. Nie każdy będzie posiadał wystarczające umiejętności, aby przekształcić zwykłe gotowanie w pasję i aby stać się wspaniałym szefem kuchni, potrafiącym tworzyć fantazyjne potrawy. Do tego potrzeba zaangażowania, dobrej znajomości składników potraw i zasad ich łączenia ze sobą. Tak naprawdę kulinaria są szeroką dziedziną wiedzy, której zgłębienie wymaga czasu i praktyki.

Umiejętność gotowania w praktyce

Jeśli umiemy zrobić obiad dla całej rodziny, przygotować przekąski na przyjęcie, czy wytworną kolację dla dwojga, na pewno możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy świetnymi kucharzami amatorami. Do profesjonalizmu w gotowaniu wiedzie jednak bardzo długa droga. Nie wystarczy znać elementarne zasady gotowania, aby dobrze gotować i móc zajmować stanowisko szefa kuchni w dużej restauracji. Trzeba mieć wiedzę o gotowaniu, o składnikach wykorzystywanych w poszczególnych potrawach, a także mieć pojęcie o tym, jak to wszystko ze sobą połączyć w praktyce. O smaku potraw często decydują niewielkie szczegóły, dodana szczypta tajemniczej przyprawy, albo inny składnik, który nada jej odpowiedniego charakteru. Najlepsi kucharze przez lata uczą się swojego fachu i odnajdują w nim prawdziwą przyjemność oraz pasję.

Dobry szef kuchni potrafi ugotować wykwintną potrawę z całkiem zwyczajnych składników. Będzie ona przepysznie smakować i zachwycać także pod względem wizualnym. Zgranie ze sobą umiejętności gotowania i podawania potraw to bardzo ważna umiejętność kucharzy w restauracjach.

Zarządzanie

Szef kuchni nie gotuje sam i nie podaje wszystkim klientom w restauracji zamówionych dań. Jest szefem, czyli zarządza także innymi pracownikami zatrudnionymi w kuchni. Zwykle może dysponować kilkoma podwładnymi, kucharzami, pomocą kuchenną i kelnerami. Musi się z nimi efektywnie komunikować, aby przygotowywać idealne potrawy zawsze na czas. Zarządzanie zespołem pracowniczym to kolejna niełatwa umiejętność, jaką powinien posiąść szef kuchni.

Podstawowe wymagania na szefa kuchni

Podajmy nieco konkretów, jak znając się na gotowaniu można w końcu zostać szefem kuchni? Nie wystarczy po prostu chcieć, trzeba jeszcze mieć kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Najlepiej, aby kandydat na szefa kuchni posiadał:

  • wykształcenie zawodowe, tytuł zawodowy kucharz,
  • zdany egzamin mistrzowski, kwalifikacyjny w zawodzie kucharz – tytuł mistrza kucharza,
  • ukończone kursy i szkolenia, najlepiej u uznanych sław w dziedzinie gastronomii, co znacznie ułatwia znalezienie dobrej pracy,
  • ukończony kurs zarządzania personelem,
  • przynajmniej podstawowe przygotowanie pedagogiczne, pozwalające na naukę swojego fachu młodych pomocników.

Szef kuchni musi umiejętnie zarządzać zespołem w kuchni, wykazywać się menadżerską wytrwałością i znajomością technik sprzedaży. Musi być autorytetem w dziedzinie wiedzy kulinarnej, mieć osobowość i autorytet przywódcy, potrafić się znaleźć w każdej sytuacji. Musi umieć zarządzać kartą menu, biorąc pod uwagę grupę docelową klientów, a więc powinien być dobrym psychologiem, potrafiącym wejść w sytuację swoich odbiorców. W zawodzie szefa kuchni liczy się doświadczenie zdobyte w restauracjach i hotelach, czy barach. Im dłuższe i bardziej zróżnicowane, tym lepiej, ponieważ kucharz nabywa bardziej wszechstronną wiedzę na temat gotowania. Odpowiadając na pytanie, czy umiejętność gotowania wystarczy do zostania szefem kuchni, należy powiedzieć, że jest to jedynie talent dający podstawy do zostania dobrym kucharzem, ale niekoniecznie już szefem kuchni.

Dorota Hanas