Praca w gastronomii - czy łatwo ją znaleźć?

Czy łatwo znaleźć pracę w gastronomii?

Jeśli chcemy pracować w gastronomii, w dodatku tylko w sezonie, to raczej nie powinniśmy liczyć na to, że potencjalny pracodawca zaproponuje nam umowę o pracę na czas nieokreślony. Fot. Fotolia.com

Branża gastronomiczna postrzegana jest jako branża generująca duże zatrudnienie, ale niestety najczęściej w tzw. szarej strefie. Zatrudniani są w niej na ogół ludzie młodzi, dorywczo lub w formie pracy sezonowej. Mowa tu przede wszystkim o barmanach, kelnerach, pomocnikach kucharzy, pomocy kuchennej itp. Szef kuchni ma znacznie większe szanse na możliwość stałego zatrudnienia. W sezonie letnim podejmujących pracę w gastronomii jest najwięcej, ale to wcale nie oznacza, że  wzrasta liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w tym sektorze. 

Czy łatwo znaleźć pracę?

W serwisach ogłoszeniowych można znaleźć mnóstwo ofert pracy z branży gastronomicznej, zwykle sezonowej. Restauratorzy na podrzędne stanowiska, takie jak pomoc kuchenna czy kelner, nie wymagają dużego doświadczenia, dzięki czemu pracy nie trzeba szukać długo. Ogłoszeń jest dużo, ale potencjalnych pracowników często odstraszają proponowane przez właścicieli lokali gastronomicznych warunki pracy oraz stawki.

Polecamy także: Na jaką umowę liczyć pracując w gastronomii?

Często bowiem, jedyną wypłatą niedoświadczonego kelnera jest napiwek a jak wiadomo, w Polsce to jeszcze w dalszym ciągu nie takie oczywiste, że wypada go zostawić. Jest też inna kwestia.  Praca całkowicie na czarno rodzi problemy w związku z ewentualnym ubieganiem się o wypłatę wynagrodzenia w przyszłości. Nie ma umowy – nie ma wypłaty. 

Gdzie szukać ogłoszeń

Jeśli chcemy popracować dorywczo, tylko w sezonie, nad morzem albo w górach,  to najlepszym rozwiązaniem jest pofatygowanie się osobiście do potencjalnych miejsc pracy. Małe bary, restauracyjki, smażalnie ryb wywieszają kartki z ofertą pracy w swoich lokalach. Jeśli przyszło nam na myśl zatrudnienie i praca na trochę wyższym poziomie, to przed sezonem, w internetowych serwisach ogłoszeniowych znajdziemy się całe mnóstwo oferty pracy. Do najczęściej wykorzystywanych przez gastronomię należy gumtree i olx. Ja osobiście nie polecam takich miejsc ani do publikacji ofert pracy, ani do do szukania zatrudnienia w konkretnej branży. Uważam, że do tego celu służą serwisy dedykowane konkretnej grupie zawodowej np. PracawGastronomii.pl. Niemniej jednak, mamy w czym wybierać.  

Nielegalna praca

Jeśli chcemy pracować w gastronomii, w dodatku tylko w sezonie, to raczej nie powinniśmy liczyć na to, że potencjalny pracodawca zaproponuje nam umowę o pracę na czas nieokreślony. Chyba że zatrudnimy się w renomowanej restauracji na stanowisku kucharza czy szefa kuchni. Przeciętny pracownik gastronomii pracuje na czarno, częściach etatów lub na zleceniu.

Przeczytaj także: Zbuduj własną bazę klientów. Opłaci się!

Zdecydowana większość, jeśli już dostaje umowę o pracę, to ma na niej wpisane zaniżone oficjalne dochody. Jeśli nie zależy nam na umowach, bo z gastronomią połączy nas jedynie sezon, to warto przynajmniej zadbać o swoje ubezpieczenie w czasie tego krótkiego epizodu. Pomino tego, że taką pracę łatwo zdobyć, wbrew pozorom nie należy ona do łatwych i bezpiecznych. 

Dorota Hanas